Bgbasket.com

Източен финал за Купата на БФБ, Шумен шокира БУБА

May 01, 2019 | Bgbasket.com

Шумен се наложи над БУБА Баскетбол със 75:65 във втория полуфинал за Купата на БФБ за юноши U19 и ще спори с Черно море Тича за трофея в четвъртък. БУБА и Шампион 2006 ще играят за третото място.

Домакинът на турнира изигра геройски мач, докато БУБА се събуди твърде късно. Срещата бе наситена и с много нерви и претенции към съдийската тройка и от двете страни, а в края дори и човек от публиката навлезе на терена, преди нещата да се успокоят.

Шумен обаче напълно заслужи успеха си, като води в три четвърти срещу лидера в Западната Елитна група.

БУБА игра своя баскетбол само в първите няколко минути от двубоя, след което изведнъж сдаде цялата инициатива и се поддаде по темпото на домакините. Шумен с типичната си агресия в двете фази на играта направи обрат във втората четвърт, като можеше да се откъсне и по-сериозно, ако не бяха пропуските от наказателната линия.

И двата отбора действаха с много сериозен брак в играта си, много грешки и пропуски, отразили се по-чувствително на БУБА.

Столичани реализираха едва 6 точки за цялата втора четвъртина, като също пропуснаха куп фаулове. Благодарение и на отличната стрелба от тройката, Шумен се оттегли на почивка с аванс от 37:24.

Веднага след подновяването на играта разликата стигна и до 15 точки, преди БУБА леко да се събуди за живот. След няколко удачни контраатаки пасивът падна до 7, но съвсем за кратко, преди Шумен отново да реализира с лекота и от тройката и под коша, за двуцифрена разлика.

В началото на последната четвърт, вече опрян до стената, тимът на БУБА заигра много силно в защита, а поизмореният им съперник се поддаде. Серия от 11-0 за гостите в първите три минути от частта направиха разликата една-единствена точка - 52:53.

Шуменци показаха характер и с два поредни много важни коша останаха над водата. БУБА продължи да хвърля куп сили, с отлична игра в защита на Камен Петков и силни минути за Лъчезар Везирски, но буквално геройски кошове за домакините не позволяваха да се стигне до изравняване. В края на двубоя, въпреки видимата умора в краката му, капитанът на Шумен Виктор Серафимов довърши започнатото по най-добрия начин, за да подпечата успеха.

Серафимов приключи с 19 точки, 14 борби и 8 асистенции. Най-резултатен бе Милен Чолаков с 25 точки, като бе 6/10 от тройката. Теодор Димитров добави още 15 точки.

С 21 за БУБА завърши Александър Витанов, плюс 13 борби, 14 отбеляза Лъчезар Везирски.